Teden otroka® je program Zveze prijateljev mladine Slovenije že od leta 1954. Vsako leto se začne na prvi ponedeljek v oktobru in traja do nedelje istega tedna. Letos so obeležili že 70. obletnico programa. V tem tednu se vsako leto zvrsti veliko dogodkov, namenjenih otrokom in njihovim staršem.

Tudi v našem vrtcu že veliko let obeležimo ta teden s pestro ponudbo dejavnosti za otroke. Posebej priljubljeni pri otrocih so obiski in druženja med skupinami. Ker pa je mesec oktober Mesec požarne varnosti, smo medse povabili gasilce in druge intervencijske službe. V sodelovanju z gasilci smo izvedli vajo evakuacije v primeru požara, sledil je še ogled vozil, opreme ter spoznavanje vloge policistov, reševalcev in gasilcev. Otroke je zelo pritegnil ogled drona, policijskih psov in reševalnega vozila.

V SKUPINI »SONČKI«:

smo Teden otroka obeležili z obiskom ostalih skupin ter vajo evakuacije in ogledom intervencijskih služb. V ponedeljek smo se družili z otroki iz skupine »Metuljčki« in sicer ob skupni igri z Lego – duplo gradniki. Otroci so se še posebej razveselili svojih prijateljev, s katerimi so bili v skupini lansko šolsko leto. V torek so nam zanimive delavnice pripravili vzgojiteljici skupine »Cepetavčki«. Otroci so imeli na razpolago tri delavnice z Lego duplo gradniki. Preizkusili so se v razvrščanju kock po barvi, Lego – duplo gradnike so postavljali na predloge iz Lego – duplo gradnikov, na blazini pa so skupaj s »Cepatavčki«  prosto sestavljali iz Lego duplo gradnikov. V sredo smo obiskali otroke iz skupine »Sovice«. Otroci so komaj čakali, kaj bodo lahko počeli pri »Sovicah«. Pri »Sovicah smo imeli na razpolago simbolni igri »Zdravnik« in »Frizer«. Ker igralnico skupine »Sovice« zelo redko obiščemo, je bilo našim otrokom zanimivo prav vse. Druženje smo nadaljevali še na šolskem igrišču. V četrtek sem otroke seznanila z vajo evakuacije. Otroci so prisluhnili zvokom siren ter si ogledali posnetek vaje evakuacije skupaj z otroki iz skupine »Cepetavčki«. Popoldne pa je sledilo druženje s starši in Lego – izzivi. Druženja so se udeležili starši vseh prisotnih otrok. Skupaj so sestavili zelo zanimive skulpture iz Lego – duplo gradnikov, ki so jih sestavljali po predlogah. Vsak starš pa se je s svojim otrokom preizkusil še v posebnem izzivu, ki so ga po večini vsi uspešno naredili. V petek pa smo skupaj z otroki ostalih skupin in OŠ uspešno izvedli vajo evakuacije in si ogledali različne intervencijske službe na šolskem igrišču.

Vzgojiteljica

Veronika Žučko

V SKUPINI »CEPETAVČKI«:

Tudi pri najmlajših se je v tednu otroka veliko dogajaLO. V ponedeljek je k nam na obisk prišla knjižničarka in nam predstavila knjigo z naslovom Repa velikanka. Po sami pravljici je sledila še dramatizacija pravljice in kasneje še likovna delavnica na to temo. V torek so prišli k nam na obisk otroci iz skupine »Sončki« – pripravili smo jim tri različne postaje z lego izzivi. Otroci so se urili v razvrščanju kock, glede na barve; pri mizi se sestavljali enake podobe, kot jih je usmerjala podloga; na blazini pa je potekala prosta igra z lego kockami. V sredo smo poglobili naše delavnice z lego kockami. V četrtek smo se družili v sosednji igralnici, kjer smo si preko video projektorja ogledali intervencijska vozila in se priključili sami predstavitvi, ki je sledila po ogledu. V petek pa smo zaključili z evakuacijsko vajo. Ob opozorilnem alarmu smo hitro odšli na zbirno mesto, od koder smo se potem namenili na igrišče, na ogled intervencijskih vozil. Otroci so bili radovedni in prav vsi, zelo pogumni.

Vzgojiteljica

Doroteja Kozmus